by like my bike
Sun Mar 02, 2014 4:45 pm
A fantastic start to the season at York Sport Cycling, with 100 under 16 riders and 109 senior riders both the 4th Cat & 2nd, 3rd, 4th cat races sold out!
Clifton's Junior riders made up a quarter of participants in the Youth races, well done to our young riders who were a real credit to to club, their hard work & commitment is starting to show results. Thanks as well to all the parents & coaches that make it all possible. The most impressive site of the meeting was 33 under 10 & under 8's lining up for their race.
U16 Boys
1 Robert Scott, Pedal Sport
2 Rob Gray, Clifton CC
3 Jamie Ridehaugh, KCA
U16
1 Mia Richardson, Clifton CC
2 Lauryn Dauber, Clifton CC
U14 Boys
1 Euan Cameron, East Bradford CC
2 Dylan Westley, Albarosa CC
3 Luke O Connell, East Bradford CC
U14 Girls
1 Anna Docherty, Clifton CC
2 Anna Armstrong, Border City Wheelers
U12 Boys
1 Max Poole, Bike Box
2 Finley Pickering, UA
3 James Read, Clifton CC
U12 Girls
1 Ava Oxley, KCA
2 Rachael Earnshaw, Clifton CC
3 Kayleigh Wells, Clifton CC
U10 Boys
1 Bjorn Koerdt, All Terrain Cycles
2 Joseph Scott, Clifton CC
3 Oliver Ackers, Holmfirth CC
U8 Girls
1 Declan Wiles, BBM
2 Thomas Frottorini, Clifton CC
3 Sam Conroy, In Gear
In the senior races there were 3 riders the best placed on the day was Fiona Beard who finished 3rd in the womens race.
1 Seonaid Thompson Albarosa Cycling Club
2 Iona Sewell GB Cycles.co.uk
3 Fiona Beard Clifton CC
4 Jennifer Woods Albarosa Cycling Club
5 Danica Bonello Spiteri Albarosa Cycling Club
6 Suzie Richards Albarosa Cycling Club
7 Claire Green Albarosa Cycling Club
8 Lucy Walker u/a
9 Katherine Broadbent Durham Uni CC
10 Tammi Morrell-Knapton BBM Revolution Cycling Club
4th only
1 Stephen Ward Gear Biemme
2 Paul Shepherd
3 Luke Buswell Gosforth RC
4 Duncan Johnson Albarosa Cycling Club
5 Luke Mumford Albarosa Cycling Club
6 Barry Warren
7 Tim Pulleyn Albarosa Cycling Club
8 James Ward Knottingley Velo
9 Nick Guest Albarosa Cycling Club
10 Andrew Faichney City RC (Hull)
2nd/3rd/4th
1 James Sharp York Cycleworks Race Team
2 Lee Brown Holmfirth Cycling Club
3 Peter Barusevicus All Terrain Cycles
4 Matthew Bulmer All Terrain Cycles
5 Matthew Robinson All Terrain Cycles
6 Matthew Williams Chevin Cycles.com Trek
7 Adam Turner Andy Moore Autocentres Racing
8 Simon West Cyclesense
9 Joseph Wilkinson Albarosa Cycling Club
10 Julian Varley PH-MAS Cycling
Next races are on
http://www.britishcycling.org.uk/events ... he-Races-2
https://www.britishcycling.org.uk/event ... he-Races-3
Well done to everyone
Clifton's Junior riders made up a quarter of participants in the Youth races, well done to our young riders who were a real credit to to club, their hard work & commitment is starting to show results. Thanks as well to all the parents & coaches that make it all possible. The most impressive site of the meeting was 33 under 10 & under 8's lining up for their race.
U16 Boys
1 Robert Scott, Pedal Sport
2 Rob Gray, Clifton CC
3 Jamie Ridehaugh, KCA
U16
1 Mia Richardson, Clifton CC
2 Lauryn Dauber, Clifton CC
U14 Boys
1 Euan Cameron, East Bradford CC
2 Dylan Westley, Albarosa CC
3 Luke O Connell, East Bradford CC
U14 Girls
1 Anna Docherty, Clifton CC
2 Anna Armstrong, Border City Wheelers
U12 Boys
1 Max Poole, Bike Box
2 Finley Pickering, UA
3 James Read, Clifton CC
U12 Girls
1 Ava Oxley, KCA
2 Rachael Earnshaw, Clifton CC
3 Kayleigh Wells, Clifton CC
U10 Boys
1 Bjorn Koerdt, All Terrain Cycles
2 Joseph Scott, Clifton CC
3 Oliver Ackers, Holmfirth CC
U8 Girls
1 Declan Wiles, BBM
2 Thomas Frottorini, Clifton CC
3 Sam Conroy, In Gear
In the senior races there were 3 riders the best placed on the day was Fiona Beard who finished 3rd in the womens race.
1 Seonaid Thompson Albarosa Cycling Club
2 Iona Sewell GB Cycles.co.uk
3 Fiona Beard Clifton CC
4 Jennifer Woods Albarosa Cycling Club
5 Danica Bonello Spiteri Albarosa Cycling Club
6 Suzie Richards Albarosa Cycling Club
7 Claire Green Albarosa Cycling Club
8 Lucy Walker u/a
9 Katherine Broadbent Durham Uni CC
10 Tammi Morrell-Knapton BBM Revolution Cycling Club
4th only
1 Stephen Ward Gear Biemme
2 Paul Shepherd
3 Luke Buswell Gosforth RC
4 Duncan Johnson Albarosa Cycling Club
5 Luke Mumford Albarosa Cycling Club
6 Barry Warren
7 Tim Pulleyn Albarosa Cycling Club
8 James Ward Knottingley Velo
9 Nick Guest Albarosa Cycling Club
10 Andrew Faichney City RC (Hull)
2nd/3rd/4th
1 James Sharp York Cycleworks Race Team
2 Lee Brown Holmfirth Cycling Club
3 Peter Barusevicus All Terrain Cycles
4 Matthew Bulmer All Terrain Cycles
5 Matthew Robinson All Terrain Cycles
6 Matthew Williams Chevin Cycles.com Trek
7 Adam Turner Andy Moore Autocentres Racing
8 Simon West Cyclesense
9 Joseph Wilkinson Albarosa Cycling Club
10 Julian Varley PH-MAS Cycling
Next races are on
http://www.britishcycling.org.uk/events ... he-Races-2
https://www.britishcycling.org.uk/event ... he-Races-3
Well done to everyone
A J